Dom Seniora

Warmińskie Domy Opieki

 

 

Blog

Magnolia

Łaniewo 27

11-100 Lidzbark Warmiński

Blog Domu Opieki Magnolia w Łaniewie

 

Pandemia to czas wymagający dla większości osób. Problemem stają się nie tylko względy ekonomiczne (utrata lub ryzyko utraty pracy, niepewność jutra), ale też i samotność. Ograniczenie kontaktów to ważny element strategii, mający na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa. Takie działania wzmagają jednak poczucie samotności i wyobcowania.

 

 

Samotność osób starszych - czym się charakteryzuje?

 

Podczas najbardziej rygorystycznych okresów lockdownu każdy i każda z nas odczuwała mniejsze bądź większe skutki "zamknięcia". W przypadku osób starszych te emocje są jednak jeszcze bardziej dojmujące. W tej grupie, bardziej niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej, ogromne znaczenie mają bezpośrednie kontakty z ludźmi. Wynika to głównie z faktu, że seniorzy rzadziej posługują się nowoczesnymi technologiami. Chociaż oczywiście nie jest to zasadą, od której nie ma wyjątków, nadal można stwierdzić, że dla młodszych osób dużo łatwiej przychodzi komunikacja tekstowa. W czasie pandemii bardzo często wykorzystujemy również aplikacje, pozwalające na połączenia wideo. Seniorzy, jako grupa mniej zaznajomiona z takimi rozwiązaniami od razu sytuuje się na gorszej pozycji w walce z pandemiczną samotnością.

 

ręce starszych ludzi

 

W pandemii dla wielu osób jedyny regularny, codzienny kontakt z ludźmi, to kontakt służbowy. Takie relacje, chociaż oficjalne, pozwalają zbudować poczucie przynależności. Brak pracy zawodowej oznacza, że seniorzy często nie mają tego typu stałej grupy osób. Widać więc, że samotność seniorów ma często zupełnie inny charakter i wynika z innych czynników, niż samotność wśród osób młodszych. Dostrzeżenie problemu to jednak za mało. Co więc zrobić, żeby radzić sobie z taką niekorzystną sytuacją?

 

 

Walka z samotnością, czyli jak zmniejszyć poczucie osamotnienia u osoby starszej?

Chociaż nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z ludźmi, nie rezygnujmy z kontaktu telefonicznego. Nawet osoby, które bardzo niechętnie podchodzą od używania nowych technologii, są przyzwyczajone do korzystania z telefonu. Warto więc wprowadzić rutynę kontaktowania się z bliskim nam seniorem. Codzienna kilkuminutowa rozmowa może mieć zbawienny wpływ dla kondycji psychicznej starszej osoby i zmniejszyć poczucie samotności.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto spędzić chwilę na tym, żeby wspólnie wypróbować z seniorem możliwości połączeń wideo. W ten sposób nie tylko można prowadzić rozmowy, ale też np.

 

  • wspólnie jeść posiłki;
  • oglądać filmy.


Walka z samotnością nie zawsze oznacza przecież rozmowę. Może to być po prostu spędzanie czasu w swoim towarzystwie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby i senior, i osoba, z którą rozmawia, podczas połączenia wideo wykonywała swoje obowiązki/realizowania swoje zainteresowania.

Jeśli zasady bezpieczeństwa na to pozwalają, warto postawić na aktywne spędzanie czasu, np. spacery, lub wspólne granie w gry, czytanie itp. Jeśli z różnych względów (np. z powodu miejsca zamieszkania) nie jesteśmy w stanie o to zadbać, dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z domem opieki, zwłaszcza jeśli senior potrzebuje towarzystwa i pomocy w codziennych zadaniach.

 

 

Co, jeśli sytuacja jest szczególnie ciężka?

Pamiętajmy, że długo utrzymujące się obniżone samopoczucie, brak chęci do życia i inne niepokojące objawy mogą wiązać się ze stanami depresyjnymi. O depresji wśród seniorów nadal mówi się za mało. Jeśli więc zauważymy takie zachowania u bliskiej nam osoby, postarajmy się zorganizować jej konsultację ze specjalistą. Samotność może mieć bowiem zupełnie inny wymiar niż ten oczywisty, czyli brak towarzystwa. Czasem takie poczucie wyobcowania i osamotnienia może pojawiać się również u osób, które mają regularny kontakt z innymi ludźmi. Jak natomiast pomagać obcym osobom samotnym? Ogłoszenia z ofertą zrobienia zakupów lub wyprowadzenia psa to przykłady takich działań. Do ciekawych rozwiązań, w które możemy się zaangażować, są akcje wolontariuszy. Takie osoby rozmawiają z seniorami i organizują im czas.

 

Samotność starszych ludzi w czasach pandemii - jak sobie z nią radzić

28 czerwca 2021
Warmińskie Domy Opieki

Magnolia